Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Facebook

doprava zdarma nad 1000kcVýsledek obrázku pro doprava zdarma


Článek

Tradiční pojízdnou postýlkou pro vaše malá děťátka jsou kočárky. Co když ale chcete být tomu svému malému štěstí co nejblíže? Chcete slyšet uklidňující tlukot jeho malého srdíčka, chcete cítit vůni jeho heboučké kůže, chcete ho mít co nejvíce u sebe a mnohem lépe tak vnímat všechny jeho potřeby a sledovat jeho malé pokroky. Pak vám určitě přijde vhod řada možností, jak mít svého potomka ve své bezprostřední blízkosti.

Je známým faktem, že těsný rodičovský kontakt prospívá dítěti po fyzické i psychické stránce. Také moderní průzkumy prokázaly, že kojenci jsou pro nošení dokonale anatomicky uzpůsobení. Nošení například zajišťuje ideální podmínky pro vývoj dětských nožiček, a tak nedochází k nežádoucí luxaci kyčelních kloubů. Pokud také dítě putuje spolu se svým nosícím rodičem, vidí mnohem více z okolního světa, než když je schované v kočárku. Pozitivně pro svůj vývoj také vnímá důležité podněty svého okolí, které k němu proudí ve velké míře. Pohyb a tepelný komfort, který dítěti rodič pomocí nošení zajišťuje, podporují navíc i zdravé zažívání dítěte.

Dítě je také díky nošení mnohem více sebevědomé než dítě převážené v kočárku. Vyznačuje se větším klidem a menším sklonem k pláči, ví totiž, že osoba, které důvěřuje, je nablízku a může okamžitě reagovat na každou jeho potřebu. Dítě nošené v šátku navíc vnímá tlukot srdce své maminky, její hlas i pohupování při chůzi, na které si zvyklo už před porodem.

Pokud chcete k nošení dítěte použít šátek, můžete si vybrat mezi dvěma základními typy šátků – elastickými a pevnými. Oba typy jsou přitom vhodné už pro novorozence. Výhodou elastického šátku je to, že se díky své pružnosti o mnoho jednodušeji zavazuje. Na druhou stranu má ale nižší nosnost (končí na deseti kilogramech) a také se snadněji opotřebuje. Tento typ šátku proto volí častěji ti, kdo chtějí brzy přejít na nošení dítěte v ergonomickém nosítku.

Druhým typem šátku na nošení dětí je šátek pevný, ve kterém se pohodlně nosí i větší děti s hmotností až do dvaceti kilogramů. Na uvázání takového šátku už ale musíte být trochu více zruční. Pokud ale budete šátek používat opravdu často, brzy se vám odvděčí nabytou hebkostí a lepší poddajností. Má navíc mnohem delší životnost.

Šátky mají jako nosiče snad nejhezčí estetické vzezření. Můžete je skvěle sladit se svým oblečením. Pokud si chcete zrovna obléci barevnější oblečení, je vhodné zvolit šátek neutrální barvy, pokud si chcete vyjít třeba v bílém, hodí se naopak šátek výraznější. Na výběr je celá řada barev a vzorů, které jednotlivým šátkům propůjčují originální styl. Můžete si zvolit veselé pruhované šátky v odstínech modré či červené nebo například šátky v decentních šedých či béžových tónech.

Dalšími možnostmi, jak být co nejblíže svému dítěti, je nošení v baby vacích, nosítkách či klokankách.

Baby vaky jsou vhodné především pro nejmenší děti a také spíše na omezenou dobu nošení – váha miminka zde totiž není vhodně rozložena. Takový baby vak se ale skvěle hodí zejména pro tišení neklidných a plačících novorozenců a také pro jejích uspávání. Baby vak většinou unese váhu do patnácti kilogramů, ale záda nosiče přece jen dosti namáhá. Další nevýhodou baby vaků je fakt, že dítě v nich není k tělu nosiče pevně fixováno,  a tak musí nosič při předklánění baby vak přidržovat rukou. Výhodou baby vaku naopak je, že se v něm dá velmi pohodlně a diskrétně kojit. 

Velmi populární jsou dnes také dětská ergonomická nosítka. V některých můžete dítě nosit od narození, protože mají integrovanou novorozeneckou vložku, popř. si ji můžete i dokoupit. Ostatní nosítka bývají pak přímo od výrobce určena od určitého věku či váhy. Novější nosítka mají už pohodlné polstrování v oblasti popruhů a jejich délka je nastavitelná tak, že při vázání neplandají. Nošení v nosítku navíc miminko nutí mít nožičky ve správné poloze. Nosítka umožňují nošení v sedě a jsou vhodná také pro starší a těžší děti, které lze snadno dotáhnout k vašemu tělu, popruhy se s větším přísunem váhy díky důkladnému polstrování nezařezávají.

Nosítka mají většinou sportovní vzhled. Vybrat si můžete nějaké nenápadnější v neutrálních odstínech, které se bude hodit k většině kousků ve vašem šatníků. Vhod přijdou i veselejší barevná nosítka v červených, růžových, modrých či duhových tónech.

Poslední z nejoblíbenějších možností nošení dítěte je nošení v klokankách. Hodně maminek si je oblíbilo – a to především kvůli jejich ceně a dostupnosti. V klokankách lze nosit miminko v sedě. Tento způsob nošení však bývá omezen vahou dítěte (většinou kolem deseti kilogramů), dle výrobců jsou tedy klokanky určeny pro děti od tří do dvanácti měsíců. I když klokanky rovnoměrně zatěžují obě ramena, často se maminkám těžší děti nenosí právě dobře - těžiště se totiž nachází příliš daleko od těla nosící osoby a klokanka navíc není přitažena ani v pase. Hlavní nevýhodou klokanek je ale jejich zúžení v místě rozkroku miminka, což pro ně není ani pohodlné ani zdravé. V klokance visí miminku nožičky dolů, kyčle nejsou ve správném úhlu, a jsou tak zbytečně zatěžovány – z toho i z více důvodů není nošení v klokankách právě tím nejlepším.

Je tedy na vás, jak se při výběru rozhodnete. Různé typy nosítek a šátků si můžete prohlédnout například na těchto stránkách věnovaných dětským potřebám.

Při výběru mějte na paměti, že nejdůležitější je, abyste s výsledkem byli spokojeni - abyste vzali v úvahu zdravý vývoj svého dítěte i vaše případným nošením namáhané tělo. A i kdyby byl vašim výsledným výběrem nakonec dětský kočárek, je třeba i k němu dojít po zralé úvaze a v žádném případě se při výběru nosičů a šátků neřídit jen podle aktuálních trendů. Zaměřte se zkrátka na to, co vám i vašemu malému štěstí bude vyhovovat nejvíce.